Krótka historia fondue

03-12-2015

Wśród wielu światowych potraw na uwagę z całą pewnością zasługuje słynne szwajcarskie fondue. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa fondre, które oznacza po prostu roztapiać się. Skąd wzięło się fondue, co potrzeba, aby je przyrządzić i z czego smakuje najlepiej – na te pytania spróbujemy odpowiedzieć.

Jak narodziło się fondue?

Szwajcaria to kraj, w których zimy nieraz są naprawdę srogie. Do tego nie zawsze było to państwo tak bogate, jak dzisiaj. Górale szwajcarscy z całą pewnością nie zaliczali się do najmożniejszych osób w państwie. W okresie zimowym nie zawsze mogli pozwolić sobie na kupno świeżej żywności. Ratunkiem był dla nich stary ser oraz czerstwy chleb – tego im nie brakowało. Ser podgrzewano, dodawano do niego rozmaite zioła oraz czosnek. W tak powstałej mazi maczano kawałki suchego chleba, który pod wpływem ciepła stawał się miękki. Potrawa była nie tylko smaczna, ale również niezwykle pożywna i dostarczała bardzo dużo energii na naprawdę długo. Dzisiaj fondue znane jest i chętnie spożywane na całym świecie. Również Polacy docenili walory smakowe tej nietypowej potrawy.

Jakie sery będą najlepsze do przygotowania fondue?

Generalnie przyjmuje się, że fondue można przyrządzić z serów miękkich oraz średniotwardych, które muszą charakteryzować się dość wyraźnym aromatem. Idealnie sprawdza się mieszanka składająca się z:

  • ementalera;
  • goudy;
  • roqueforta.

Proporcje są dowolne – warto eksperymentować i stworzyć takie, które nam odpowiadają najlepiej. Aby konsystencja i smak był jeszcze bardziej kremowy, możemy dodać odrobinę masła.

Dzisiaj fondue przygotowuje się również z czekolady. Jest to wersja deserowa, która nie ma jednak za wiele wspólnego z tradycją szwajcarskich górali. Takie fondue świetnie smakuje z rozmaitymi owocami, na przykład truskawkami czy kiwi.

Jakie dodatki do serowego fondue?

Aby fondue smakowało naprawdę wyjątkowo, kociołek, w którym je przygotowujemy, należy na samym początku porządnie natrzeć czosnkiem. Dopiero wtedy wkładamy do niego starty na tarce ser. Do przyprawienia potrawy stosować można rozmaite zioła. Najlepiej sprawdza się tymianek, rozmaryn oraz majeranek. Znawcy postawą jednak jedynie na gałkę muszkatołową oraz odrobinę białego pieprzu, który ma niezwykle wyrazisty smak i aromat. Nie można oczywiście zapomnieć o białym wytrawnym winie. Jeśli chcemy przyrządzić fondue maksymalnie zbliżone do szwajcarskiego, znaleźć w nim musi się także kieliszek kirszu.

Sprzęt do fondue

Aby przygotować fondue w domu, potrzebne są nam odpowiednie naczynia. Najlepiej postawić na zestaw, który składa się ze specjalnego kociołka do podgrzewania sera oraz widelczyków, na które nabijać będziemy grzanki z chleba. Dobry garnek do fondue ma solidne, grube dno. Dzięki temu ser nie będzie się przypalał, a my będziemy mogli cieszyć się nieziemskim smakiem serowej masy. Świetne są te wykonane z żeliwa. Taki materiał zapewnia bowiem wyjątkowo równomierne rozchodzenie się ciepła.

big_fondue_1009-11