Jaka kawa do ekspresu?

28-09-2020

Wybór ekspresów do kawy jest obecnie bardzo duży. Zanim jednak udamy się do sklepu po kupno swojego wymarzonego, powinniśmy uświadomić sobie, że nie wszystkie przygotują nam kawę kupioną w takiej samej formie. Wybierać możemy między kawą ziarnistą, mieloną, tą w saszetkach i taką, którą zamknięto w kapsułkach. Podpowiadamy czym różnią się wymienione rodzaje kawy.

Kawa ziarnista

Lavazza Gran Espresso

Lavazza Gran Espresso 1 kg - cena 57,00 zł - ziarnista

 

Znawcy kawy uważają, że to najlepszy napar kawowy uzyskujemy właśnie z pomocą kawy ziarnistej. Już sam zapach świeżo zmielonej kawy tego rodzaju potrafi pobudzić nas do działania. Jeżeli zaliczasz się do miłośników kawy sprzedawanej w ziarnach, postaw na ekspres automatyczny, który ma wbudowany młynek.

large_03_0510_0002_WMF_1000proS_Titel_4c

Ekspres automatyczny WMF 1000 pro S Barista

 

Dzięki temu kawa zostanie zmielona bezpośrednio przed jej zaparzeniem, co pozwoli uzyskać napar wyjątkowo aromatyczny.

Kawa ziarnista ma wiele zalet. Za największą uważa się fakt, że jeżeli tylko jest odpowiednio przechowywana, nie traci swojego aromatu przez długi czas. Powstaje z niej napar pełen głębokiego smaku i wyrazistego aromatu, który błyskawicznie stawia na nogi.

Kawa mielona

Kawa Lavazza Qualita Rossa mielona 250 g

Kawa Lavazza Qualita Rossa mielona 250 g

 

Doskonale sprawdza się we wspomnianych już ekspresach przelewowych. W niektórych ekspresach automatycznych również można stosować kawę mieloną. Decydując się na taką kawę, pamiętać trzeba, że dość szybko traci ona aromat (nawet, jeśli zadbamy o odpowiednie przechowywanie).

Kawa w kapsułkach

large_1cfae445afc54ba0fc1bf98e2cdd8093

EP Crema & Aroma Gran Espresso 100 szt.

To także kawa mielona, którą zamknięto jednak nie w saszetkach, a w praktycznych kapsułkach. Zazwyczaj wykonane są one z plastiku bądź metalu. Takie opakowanie sprawia, że kawa jest idealnie chroniona przed czynnikami zewnętrznymi: nie chłonie wilgoci, a tym samym nie traci nic z aromatu i smaku. Ten rodzaj kawy można przygotować jedynie w specjalnych ekspresach na kapsułki.

EP Crema & Aroma Gran Espresso 100 szt

Ekspres na kapsułki EP 951 DOSATO

 

Trzeba pamiętać, że kapsułki nigdy nie są uniwersalne. Każdy producent ekspresu wypuszcza na rynek pasujące do niego kapsułki. Dla wielu osób może to być wada, a kupno odpowiednich kapsułek czasem może okazać się naprawdę trudne.